Duży szwajcarski pies pasterski: cena, pielęgnacja, zdrowie | Pies.pl (2023)

Duży szwajcarski pies pasterski to przede wszystkim równie wielka – jak on sam – dawka miłości. Przedstawiciele tej rasy to czworonogi aktywne, świetnie sprawdzające się w rolach psów pasterskich i stróżów. Jednocześnie silnie przywiązują się do opiekunów i okazują im czułość. Sprawdź, co więcej warto wiedzieć o tej rasie i jak zadbać o nią w należyty sposób.

Spis treści

(Video) BOERBOEL - Pies z Afryki - OPIS (zachowanie, wady i zalety, dla kogo)

Duży szwajcarski pies pasterski – podstawowe informacje

FCIgrupa II (sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne), sekcja 3 (szwajcarskie psy pasterskie), nr wzorca 58
Długość życia9–11 lat
Charakterprzyjacielsko nastawiony do ludzi, wierny opiekunom, wobec obcych czujny, silnie się przywiązuje, cierpliwy, opiekuńczy, uważny, aktywny, lecz zrównoważony, nie wykazuje agresji
RozmiarMasa ciała:
 • psy: 35–40 kg
 • suki: 30–35 kg

Wysokość w kłębie:

 • psy: 65–72 cm
 • suki: 60–68 cm
Sierśćdwuwarstwowa – podszerstek w odcieniach od ciemnoszarego do czarnego, warstwa okrywowa gęsta, średniej długości; maść – według wzorca jeden wariant: czarna z brązowo-czerwonym podpalaniem i symetrycznymi białymi znaczeniami
Kraj pochodzeniaSzwajcaria

Duży szwajcarski pies pasterski – szczypta historii

Korzeni opisywanej tu rasy należy upatrywać wśród psów, które przed kilkoma wiekami wykorzystywane były m.in. przez handlarzy czy rolników. Jako odrębną rasę duże szwajcarskie psy pasterskie uznano jednak dopiero na początku XX wieku. Do pokazania ich na jednej z wystaw doprowadził hobbysta kynolog Schertenleib. Tam zauważył je prof. Albert Heim, znawca i miłośnik szwajcarskich ras. To właśnie on doprowadził do jej uznania przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne w 1909 roku oraz powstania w 1912 roku Klubu Dużych Szwajcarskich Psów Pasterskich, który wspierał popularyzację rasy oraz dbał o jej ujednolicenie. Zaowocowało to opublikowaniem w 1939 roku oficjalnego wzorca przez FCI.

W Polsce rasa ta pojawiła się w latach 60. XX wieku, lecz nie zyskała wtedy popularności. Powróciła w latach 90. i od tego czasu zainteresowanie nią utrzymuje się na względnie stałym, choć niezbyt wysokim poziomie.

Duży szwajcarski pies pasterski – wygląd

W oczy rzuca się przede wszystkim wielkość dużych szwajcarskich psów pasterskich. Są to zwierzęta sporych rozmiarów, ale bardzo proporcjonalnie zbudowane, umięśnione, grubokościste i masywne. Mają mocno zbudowaną głowę, a także silną, muskularną szyję. Uszy są wysoko osadzone, trójkątne, zwykle przylegające do policzków.

Pomimo swoich rozmiarów psy opisywanej tu rasy poruszają się harmonijnie, mają mocne, dobrze umięśnione kończyny, podobnie jak tułów. Ich ogony są dość długie, w czasie spoczynku opadają, sięgając wysokości stawu skokowego. W momentach silniejszych emocji czworonogi lekko podnoszą ogon, lecz nigdy nie noszą go nad grzbietem.

Jeśli chodzi o szatę, jest ona dwuwarstwowa, gęsta, a włosy są średniej długości bądź krótkie. Umaszczenie tej rasy jest trójbarwne, tzw. tricolor: czarne z brązowo-czerwonym podpalaniem i białymi znaczeniami, które występują na głowie, kufie, tworzą pas od podgardla aż do klatki piersiowej, na łapach i końcu ogona. Wzorzec dopuszcza występowanie białych znaczeń także na kołnierzu lub w formie plamki na karku.

(Video) Pirenejski Pies Górski - OPIS RASY, charakter, zdrowie, historia, wady i zalety

Duży szwajcarski pies pasterski – charakter

Jaki charakter ma duży szwajcarski pies pasterski? Przedstawiciele tej rasy to niezwykle przyjazne czworonogi. Są towarzyskie, radosne, czułe, opiekuńcze, wierne bliskim i bardzo wobec nich cierpliwe. Co się z tym wiąże, potrzebują kontaktu ze swoją rodziną, źle znoszą samotność. Jeśli chodzi o obcych, są wobec nich nieufne, dlatego znakomicie sprawdzają się w roli psów stróżujących. Nie są jednak z reguły agresywne ani przesadnie szczekliwe.

Psy tej rasy bardzo łatwo się uczą, choć w treningach potrzebna jest konsekwencja. Należy przy tym pamiętać, że są to czworonogi aktywne i potrzebujące dużej ilości ruchu, a także stymulacji poznawczej. Jeśli będą się nudzić, mogą wykazywać niepożądane zachowania, np. niszczyć rzeczy.

Duży szwajcarski pies pasterski – dla kogo?

Duża cierpliwość, a także wesoła natura i potrzeba bliskiego kontaktu z opiekunami sprawiają, że duży szwajcarski pies pasterski znakomicie sprawdzi się w roli towarzysza rodziny z dziećmi. Jest bardzo opiekuńczy wobec najmłodszych, choć należy pamiętać, że nawet niezamierzenie może zrobić krzywdę, a jego wielkość zwiększa to ryzyko. Warto więc pamiętać, że dzieci nie powinny pozostawać z psem sam na sam, a rodzice mają obowiązek nauczenia pociechy, jakie zachowania wobec zwierząt są dopuszczalne, a jakie nie.

Jeśli mieszkasz w bloku, nie będzie to na pewno najlepsze miejsce do mieszkania dla przedstawicieli opisywanej tu rasy. Szwajcarski pies pasterski najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, choć nawet w takim miejscu potrzebuje dodatkowych spacerów, które przyniosą stymulację poznawczą i jeszcze zwiększą aktywność. Jeśli mimo mieszkania w bloku opiekun zdecyduje się na dużego szwajcarskiego psa pasterskiego, częste i długie spacery będą koniecznością.

Czy jest to pies dla mniej aktywnych seniorów? Biorąc pod uwagę wspomnianą już dużą potrzebę ruchu, a do tego sporą masę ciała i związaną z tym siłę, nie będzie to raczej dobry wybór dla osób starszych.

(Video) CIEKAWOSTKI O HODOWLI KANGALA W DOMU

Duży szwajcarski pies pasterski – cena

Ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski? Cena za szczenię w doświadczonej hodowli wynosi średnio 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że oszczędność w tym przypadku nie jest polecana. Wysoka cena wiąże się zwykle z większą szansą, że nasz pies będzie zdrowy, odpowiednio przebadany i dobrze zsocjalizowany. Profesjonalne hodowle, będące pod kontrolą Związku Kynologicznego w Polsce i mające niezbędne certyfikaty, dbają o swoich psich podopiecznych zgodnie z najnowszą wiedzą. Hodowcy zapewniają im niezbędną opiekę weterynaryjną, wykonują określone badania (w przypadku niektórych ras konieczne są specyficzne testy), kształcą się w kierunku genetyki czworonogów i tym samym dbają o krzyżowanie osobników najzdrowszych i najbliższych panującym wzorcom. Co najważniejsze, w takich miejscach psy mają komfortowe warunki życia i traktowane są z należytym szacunkiem.

Duży szwajcarski pies pasterski – pielęgnacja

Pielęgnacja dużego szwajcarskiego psa pasterskiego nie należy do skomplikowanych i czasochłonnych. Jego sierść linieje w średnich ilościach, dlatego też wskazane jest czesanie go raz lub dwa razy w tygodniu. W standardowych okresach linienia należy zwiększyć tę częstotliwość.

Trzeba też pamiętać o kontrolowaniu stanu uszu, oczu, pazurów i zębów psa. Pomocne będą w tym regularne przeglądy weterynaryjne (co pół roku), choć na co dzień również nie należy tracić czujności i zwracać uwagę na ewentualne niepożądane objawy.

Duży szwajcarski pies pasterski – żywienie

Jak sama nazwa wskazuje, duży szwajcarski pies pasterski powinien dostawać pożywienie przeznaczone dla psów ras dużych i olbrzymich. Jest ono skomponowane w taki sposób, by odpowiadać na konkretne potrzeby czworonogów mających spore rozmiary, które są nieco inne niż u psów małych. Karmy suche mają też formę większych granulek, co znacznie podwyższa komfort jedzenia. Należy jednak pamiętać, by łączyć oba rodzaje karm, suche i mokre, w proporcjach 50/50 (pod względem masy produktów). Co jeszcze należy wziąć pod uwagę w żywieniu dużych szwajcarskich psów pasterskich?

 • Podstawą psiej diety (nie tylko opisywanej tu rasy) powinny być pełnoporcjowe karmy – dostarczają niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.
 • Przekąski (karmy uzupełniające) są znakomitym urozmaiceniem żywienia i fantastyczną nagrodą w trakcie treningów. Nie powinny jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie podaje się psu (porcję energii pochodzącą z przekąski należy wliczyć do codziennego zapotrzebowania).
 • Karmę należy dostosować do wieku zwierzęcia. W okresie wzrostu powinniśmy serwować psom karmy „junior” (duży szwajcarski pies pasterski rośnie nawet około 2 lat!), by następnie przejść na karmy „adult”, a w późniejszym okresie życia psa na te z oznaczeniem „senior”.
 • Należy zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody.
 • Kiedy karmić czworonoga? Na pewno nie bezpośrednio przed spacerem czy inną intensywną aktywnością, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Posiłki należy podawać minimum godzinę przed spacerem bądź około 15–20 minut po powrocie do domu.

Duży szwajcarski pies pasterski – zdrowie

Czworonogi opisywanej tu rasy na ogół nie mają większych problemów ze zdrowiem, choć jest kilka schorzeń, których ryzyko w przypadku dużych szwajcarskich psów pasterskich rzeczywiście jest zwiększone. Należą do nich:

(Video) Plush Puppy Grooming - pielęgnacja długiej sierści DogCare.com.pl

 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych (osobników z tego typu problemami nie powinno się rozmnażać, dlatego warto zapytać w hodowli, czy rodzice szczeniąt mieli wykonywane prześwietlenie właśnie w kierunku dysplazji);
 • choroby oczu, zwłaszcza entropium i ektropium (wwinięcie i wywinięcie powiek);
 • rozszerzenie i skręt żołądka.

Duży szwajcarski pies pasterski – ciekawostki

Zdarza się, że duże szwajcarskie psy pasterskie nazywane są owczarkami szwajcarskimi. Jest to jednak błąd, ponieważ są to zupełnie inne rasy.

Duży szwajcarski pies pasterski – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla psa rasy duży szwajcarski pies pasterski: Boss, Max, Dero, Blax, Hulk, Jazz.
 • Przykładowe imiona dla suki rasy duży szwajcarski pies pasterski: Gaja, Goldi, Ivi, Koffi, Mokka, Noa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

(Video) Berneński Pies Pasterski i suszenie

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

FAQs

Ile kosztuje szwajcarski pies pasterski? ›

Ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski? Cena za szczenię w doświadczonej hodowli wynosi średnio 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że oszczędność w tym przypadku nie jest polecana. Wysoka cena wiąże się zwykle z większą szansą, że nasz pies będzie zdrowy, odpowiednio przebadany i dobrze zsocjalizowany.

Jaka karma dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego? ›

Duży Szwajcarski pies pasterski
 • Karma Rufia Adult Dog dla psów dorosłych 20kg. ...
 • Karma dla psa Rufia Adult Dog 4kg. ...
 • Karma CANUN - BRIO ACTIV dla psów aktywnych 15kg. ...
 • -10,00 zł ...
 • -6,00 zł ...
 • Karma Canun Supremus 20 kg dla psów dorosłych-właściwości odkażające. ...
 • Karma Divinus Performance dla owczarka niemieckiego 20kg.

Jak nazywa się szwajcarski pies pasterski? ›

Duży szwajcarski pies pasterski
Inne nazwyGreater Swiss Mountain Dog, Großer Schweizer Sennenhund, Great Swiss Mountain Dog
Kraj patronackiSzwajcaria
Wymiary
Wysokość65 - 72 cm (psy), 60 - 68 cm (suki)
8 more rows

Ile żyje Duży szwajcarski pies pasterski? ›

Ile kosztuje berneński pies pasterski? ›

Ile kosztuje berneński pies pasterski? Cena szczeniaka berneńczyka wynosić może od 5000 zł do 7000 zł. To, ile kosztuje berneński pies pasterski, zależeć będzie głównie od zdrowia rodziców miotu, ich osiągnięć wystawowych, a także od renomy hodowcy.

Co lubi berneński pies pasterski? ›

BERNEŃSKI PIES PASTERSKI – CHARAKTERYSTYKA RASY

Berneńczyki to psy bardzo towarzyskie, o miłym i łagodnym usposobieniu. Kochają kontakt z człowiekiem, dlatego bardzo źle znoszą samotność i zamknięcie w kojcu. Mocno przywiązują się do właścicieli.

Do jakiego wieku pies rośnie? ›

Generalnie przyjmuje się, że pies przestaje rosnąć w 12 – 18 miesiącu życia. Jednak w niektórych przypadkach to jak długo może maksymalnie rosnąć pies nie jest aż tak oczywiste. Niektóre psy osiągają swoje pełne rozmiary po 24 miesiącach!

Jak często karmić psa dużego? ›

Dorosły pies powinien jeść nie częściej niż dwa razy dziennie (najlepiej regularnie, a ostatni posiłek nie powinien zostać podany tuż przed snem). Tyle wystarczy, by nie czuł głodu i aby wszystkie składniki odżywcze zostały dostarczone do jego organizmu.

Czym karmić psa żeby był duży? ›

Dorosłe psy należy karmić raz lub dwa razy dziennie. W przypadku większych psów dzienną porcję karmy można rozłożyć nawet na trzy mniejsze posiłki. Ważne jednak, aby podawać je zawsze o tej samej porze. Oczywiście nasze czworonogi to prawdziwe łakomczuchy, które nigdy nie narzekają na brak apetytu.

Ile suchej karmy dla dużego psa? ›

Pół kilograma suchej karmy (mniej więcej)

Dla czworonogów ważących więcej niż 25 kg najlepsza się jest taka karma dla psów dużychras,która jest źródłem odpowiednich składników odżywczych (pełnoporcjowa). Zaopatrując zwierzę we właściwe dla niego jedzenie, wystarczy dać mu około 0,5 kg karmy.

Ile kosztuje Entlebucher? ›

Bardzo często to hodowca decyduje o tym, ile kosztuje entlebucher. Cena za szczeniaka po utytułowanych rodzicach, z rodowodem FCI, wynosi od 4,5 do 6 tysięcy złotych. Jako że hodowli nie jest wiele, może zdarzyć się, że na wymarzonego psa przyjdzie ci nieco poczekać.

Jakie są rasy psów? ›

Pies domowy

Jak długo żyją szwajcarskie? ›

Duże szwajcarskie psy pasterskie żyją średnio od 9 do 11 lat.

Jaki jest najdroższy pies na świecie? ›

Najdroższy pies na świecie: mastif tybetański

Mastif tybetański znany jest jako najdroższa rasa psów. Cena za szczeniaka zaczyna się od 5, a kończy nawet na 15 tys złotych. Niezwykłe futro tego zwierzaka sprawia, że pies przypomina mniejszego lwa. W Chinach rasa ta uznawana jest za świętą.

Czy Berneński pies pasterski jest groźny? ›

Berneńczyk jest ceniony za szczególne cechy charakteru. Mimo groźnego na pierwszy rzut oka wyglądu, ma łagodne usposobienie i jest idealnym towarzyszem dla rodziny. Berneński pies pasterski należy do tych ras psów, które pozwalają na bezkarne ciągnięcie ich za ogon i za uszy – to idealny zwierzak dla dzieci.

Czego nie może jesc Bernenczyk? ›

Berneńskie psy pasterskie nie powinny zatem jeść wyłącznie mięsa. Bardzo potrzebują wapnia, którego w tym pożywieniu nie ma, a jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego.

Jak zrobić tanio jedzenie dla psa? ›

Ja dla mojego psa kupuję najczęściej drób, bo tani. Porcje rosołowe, nóżki, podroby, czasem jak w promocji są podudzia to biorę. Dzielę na porcje, gotuję z ryżem (mój pies nie trawi kaszy) i warzywami, jakie mam, najczęściej marchewka, pietruszka. Gotuję co drugi dzień.

Czy Bernenczyk może chodzic po schodach? ›

Preferuje spokojniejsze formy aktywności fizycznej. Berneńczyk nie lubi schodów, poruszanie się po nich źle wpływa na jego zdrowie.

Po czym poznać że pies będzie duży? ›

Jak rozpoznać czy pies będzie duży? Wystarczy spojrzeć na szczeniaka! Jeśli szczeniak, nawet bardzo młody, jest całkiem spory, wyrośnie na dużego psa. Jeśli jednak jest maleńki i niepozorny, nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów.

Po jakim czasie pies nie sika w domu? ›

Musisz uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie. Zwykle między 8. a 9. miesiącem życia pies zaczyna panować nad swoimi potrzebami i rozumieć, że należy załatwiać je na dworze.

Kiedy rośnie głowa psa? ›

7-8 miesięcy. Osobniki dużych i wielkich ras dojrzewają nieco dłużej, ale przyrost masy ciała jest u nich bardzo dobrze widoczny. I tak jak jednego dnia trzymamy na kolanach malutką kuleczkę, tak po paru tygodniach tę wielkość będzie już miała jedynie sama głowa naszego pupila.

Który pies jest najmądrzejszy? ›

Za najmądrzejsze psy uznaje się przedstawicieli rasy border collie. Pies border collie to najinteligentniejszy pies na świecie, o czym zapewniają miarodajne testy badaczy psychologii psów. Border collie wykazują się wyjątkowym oddaniem i karnością, a przy mądrym opiekunie szybko rozwijają drzemiące w nich zasoby.

Który pies jest najsilniejszy na świecie? ›

Za najsilniejsze psy na świecie pod względem ucisku szczęk uważane są owczarki anatolijskie. To psy, które początkowo hodowane były do samodzielnego stróżowania w trudnych warunkach. Z biegiem czasu taka konieczność przestała się pojawiać, jednak nie spowodowało to zaniku tej rasy, ani jej cech charakterystycznych.

Jaki jest najgroźniejszy pies na całym świecie? ›

Najgroźniejszy pies na świecie – moskiewski stróżujący

To stosunkowo młoda rasa, która powstała z połączenia bernardyna i owczarka kaukaskiego. Głównym przeznaczeniem jej przedstawicieli jest ochrona terytorium. Właśnie dlatego w stosunku do obcych są raczej zdystansowane.

O której wieczorem karmić psa? ›

Jeśli Twój pupil jest już dorosłym psiakiem, zazwyczaj powinieneś podawać mu dwa posiłki na dobę. A o której karmić psa? Oczywiście rano i wieczorem – pierwszy posiłek podaj psiakowi godzinę po pierwszym spacerze (np. koło 8:00), a drugi wieczorem, również po spacerze, ale nie tuż przed snem (np.

O której godzinie pies powinien jeść ostatni posiłek? ›

Warto pamiętać przede wszystkim, że pierwszy posiłek należy zaserwować szczeniakowi rano, najlepiej około godziny 7.00 lub 8.00, czyli tuż przed wyjściem do pracy. Zgodnie z idealnym schematem druga porcja jedzenia powinna pojawić się w południe, a ostatnia nie później niż o 17.00 lub 18.00 po południu.

Kiedy karmić psa rano czy wieczorem? ›

Na godzinę przed jedzeniem Twój zwierzak nie powinien być poddawany wysiłkowi fizycznemu, a od zjedzenia posiłku do podjęcia aktywności powinno upłynąć około dwóch godzin. Najlepiej karmić go o stałych porach rano i wczesnym wieczorem. Zbyt późne godziny posiłków mogą skutkować potrzebą wyjścia na dwór w środku nocy.

O której godzinie najlepiej karmić psa? ›

Karmienie psa najlepiej, aby odbywało się o stałych porach, dwa razy dziennie - rano i po południu bądź wieczorem. Posiłki podaje się po spacerze, a nie przed nim. Po jedzeniu pupil powinien odpocząć, większą aktywność można zaproponować mu po 2 godzinach.

Ile razy dziennie powinien jeść stary pies? ›

W związku z tym dobrze jest karmić swojego psa mniejszymi porcjami, ale podawać je nieco częściej – minimum 3 razy dziennie.

Czy pies może jesc w nocy? ›

Karmienie psa do woli

Pies może jeść o dowolnej porze dnia, gdy tylko poczuje głód. Ten schemat opiera się na założeniu, że zwierzę jest w stanie samodzielnie kontrolować ilość pobieranej energii i składników pokarmowych.

Czym karmić psa żeby był zdrowy? ›

Obok 70% mięsa w diecie psa powinno znaleźć się do 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Seler, marchew, cukinia, dynia oraz rodzime owoce takie jak jabłka, gruszki czy jagody możesz starte lub ugotowane podawać psu z karmą lub surowym mięsem.

Kiedy wychodzić z psem na spacer przed czy po jedzeniu? ›

Lepsze jest karmienie psa przed czy po spacerze? Oto jest pytanie! Zalecaną praktyką w tym względzie jest odbywanie dłuższego (co najmniej 30-minutowego) spaceru z czworonogiem, zanim otrzyma on posiłek. Przed jedzeniem pupil powinien odpocząć przez minimum kwadrans.

Jak długo żyje Entlebucher? ›

Ile waży Entlebucher? ›

Ile kosztuje Appenzeller? ›

Ile kosztuje appenzeller? Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego wszechstronnego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy appenzeller z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 2500 – 3500 zł.

Dlaczego mój pies je kupy? ›

Zjadanie odchodów jest sposobem, jakim pies radzi sobie z jakimś problemem. Problem ten bardzo często może wynikać z zaburzeń trawienia i wchłaniania. Jeśli zadbamy o poprawę stanu mikroflory jelitowej i poprawę trawienia, zminimalizujemy ryzyko, zjadania przez naszego psiaka kup innych zwierząt na spacerze.

Czy lot samolotem jest bezpieczny dla psa? ›

Psy podczas całej podróży samolotem muszą znajdować się w bezpiecznej klatce. Transporter do przewozu zwierząt samolotem musi mieć odpowiednie wymiary, by pies mógł zostać wpuszczony lub zabrany do samolotu. Ma być czysty, bezpieczny i szczelnie zamknięty, wentylowany z co najmniej trzech stron.

Jak długo żyje pies? ›

Jakie rasy psów najlepiej się sprzedają? ›

Najpopularniejsze rasy psów: TOP 10
 • Owczarek niemiecki.
 • Chihuahua.
 • Buldog francuski.
 • Labrador retriever.
 • Yorkshire terrier.
 • Jamnik.
 • Berneński pies pasterski.
 • Cavalier king charles spaniel.
3 Apr 2019

Czy jest taka rasa psa jak klops? ›

Klops - pies rasy Beagle.

Ile kosztuje pies? ›

1000 do nawet 4000 złotych. Wiele zależy m.in. od renomy hodowli, utytułowania rodziców, wieku szczenięcia i jego przeznaczenia – np. psy dobrze rokujące pod względem wystawowym co do zasady są droższe.

Jakie rasy psów są najmądrzejsze? ›

 • Border Collie – najmądrzejszy pies świata. Border Collie to wyjątkowe psy, uznawane za najinteligentniejszą rasę świata. ...
 • Pudel, czyli coś więcej niż wygląd. Niektórych pewnie to zaskoczy, ale pudle są jednymi z najinteligentniejszych psów świata. ...
 • Owczarek niemiecki. ...
 • Golden retriever. ...
 • Doberman.

Jakiej rasy jest mój pies? ›

Aplikacja nazywa się Dog Scanner i jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy „zeskanować” psa aparatem smartfona, odczekać kilka sekund i już mamy wynik! Nie trzeba dłużej zastanawiać się, co to za rasa. Wynik, który się pokazuje, to lista ras, z jakich składa się nasz pies – wszystko podzielone procentowo.

Jak widzi nas pies? ›

W praktyce wygląda to tak, że człowiek rozróżnia kilka milionów kolorów, a pies dostrzega głównie odcienie żółtego i niebieskiego. Zielony i pomarańczowy odbiera jako żółty, fioletowy widzi jako niebieski, natomiast w psim postrzeganiu czerwień jawi się jako kolor ciemnoszary lub czarny.

Videos

1. CIEKAWOSTKI O HODOWLI OWCZARKA AUSTRALIJSKIEGO W DOMU
(Kamil - In Travel)
2. APPENZELLER - Opis Rasy, najważniejsze informacje
(Ciekawski jak Polak)
3. Ramzes skończył 2 lata
(DarlingDogs Behawiorystyka)
4. Biały owczarek szwajcarski
(Tropidog radzi)
5. OWCZAREK SZETLANDZKI - OPIS RASY, charakter, zdrowie, historia, wady i zalety
(Ciekawski jak Polak)
6. Owczarek PODHALAŃSKI - Wady i Zalety
(Ciekawski jak Polak)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lilliana Bartoletti

Last Updated: 03/09/2023

Views: 6020

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lilliana Bartoletti

Birthday: 1999-11-18

Address: 58866 Tricia Spurs, North Melvinberg, HI 91346-3774

Phone: +50616620367928

Job: Real-Estate Liaison

Hobby: Graffiti, Astronomy, Handball, Magic, Origami, Fashion, Foreign language learning

Introduction: My name is Lilliana Bartoletti, I am a adventurous, pleasant, shiny, beautiful, handsome, zealous, tasty person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.